برای این که بتوانید با نوجوان خود ارتباط برقرار کنید و این ارتباط را استحکام بخشید بار دیگر با او، نوجوانی خود را تجربه کنید. بسیاری از شما دوره پرالتهاب و شیرین کودکی و نوجوانی را پشت سر گذارده اید و بی تردید هر یک از شما آن دوران را با تمام شادی ها و غم ها به یاد می آورید، اما آنچه بیش از همه و از بین تمامی حوادث شیرین و تلخ در صندوق خاطرات پایدار می ماند، طرز برخورد و سلوک بزرگسالان و اولیاء در آن دوران است، که نتایج خود را اکنون در زندگی و در رفتارها نشان می دهد. دوران نوجوانی، مرحله گذر از مرز کودکی و ورود به دنیای تازه و مملو از احساسات مختلف و متناقض، همراه با مشکلات است.

مشکلاتی که اغلب به دلیل درک نادرست یا عدم درک تغییر و تحول روانی و فیزیکی از سوی والدین و خود نوجوان و اطرافیان تبدیل به بحران می گردد. مرحله ای که شناخت آن کمک بسیار زیادی به بارور شدن توانایی های بالقوه، ایجاد و رشد خلاقیت در نوجوانان می گردد و متقابلاً عدم شناخت صحیح و مقابله غیر عاقلانه با بسیاری از تغییرات این دوره موجب واکنش حاد روان شناختی و عاطفی فرد خواهد شد.

این دوره برای نوجوان توأم با بروز مشکلاتی است.

پاره ای از این مشکلات عبارت است از:

بلوغ، شکل گیری هویت فردی و اجتماعی، عدم شناخت فرهنگ خودی و اصیل، و جذب و پذیرش فرهنگ بی ریشه وارداتی، مشکل در مناسبات و روابط با بزرگسالان، والدین و «والدین با یکدیگر» و رابطه همسالان، همجنس گرایی و دگرجنس گرایی، تحول ارزش ها و تضاد بین ارزش های اجتماعی و ارزش های شخصی نوجوانان، گذر از دوره سطحی بودن اعتقادات و باورهای مذهبی به دوره شناخت و پرسشگری، ادامه تحصیلات، شغل، ازدواج، مشکلات جنسی و…

لطفا ازبازدیدکنندگان این سایت تقاضامیکنم نظراتی درباره دوست عزیزم سینا نظری بگذارید واگرمایل بودیدبه وبلاگش بروید

www.sport-news-2011.mihanblog.com

قابل توجه باشد سالارهم آزادنگذارید حتما باشما راه میاید 

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 8 خرداد 1390    | توسط: ابوالفضل    |    نظرات()